Mobiltelefon szerviz és szaküzlet | Címünk: 2360 Gyál, Kőrösi út 90. | Mobil Shop: 1149 Budapest, Fogarasi TESCO, Pillangó u. 15.
Valószínűleg még emlékszünk azokra az időkre, amikor minden telefonhoz külön töltőport tartozott, és ez mennyi kellemetlenséggel járt. Ma már szinte minden kütyü és eszköz rendelkezik univerzális csatlakozóval: USB Type-C, vagy USB-C, mindkét elnevezés helyes. Ebben a cikkben bemutatjuk a Type-C csatlakozó jellemzőit, különbségeit és segítünk, hogy többet ne okozzon gondot a választás.
A legfontosabb dolog a C-típusról
Az USB Type-C vagy egyszerűen csak Type-C egy új típusú csatlakozó, amely gyakorlatilag felváltotta a szabványos USB-A és MicroUSB csatlakozókat. Ezt a csatlakozót még 2014-ben vezették be először, de csak most zajlik a többi csatlakozótípus egységesítése és széles körű lecserélése Type-C-re.
Még az Apple is lemondott az egyedi Lightning-ről a Type-C javára. Az iPhone-ok legújabb generációit már USB-C csatlakozón keresztül töltik.
A Type-C már a legtöbb eszközben megtalálható: okostelefonok, laptopok, táblagépek, vezeték nélküli fejhallgatók, külső adattárolók. Az okosórák gyakran használnak vezeték nélküli töltőket kis méretük miatt, de ezek a töltők többnyire szintén Type-C-n keresztül csatlakoznak az adapterhez.
Ennek a csatlakozónak az elterjedtsége különösen az androidos okostelefonokra jellemző. Néhány évvel ezelőtt még nem lehetett ugyanazt a kábelt használni a külbönöző eszközök töltéséhez. Ma már ez is szuper kényelmes: ha egy utazásra laptopot, fejhallgatót vagy okostelefont viszel magaddal, nem kell külön hátizsákot vinned a vezetékekhez és adapterekhez, mert ezek az eszközök mindegyike a Type-C csatlakozón keresztül töltődik.
A csatlakozó ovális, szimmetrikus alakú, 24 érintkezővel rendelkezik, és nem számít, hogy a vezetéket melyik oldalról helyezed be az eszközbe. Ez jelentős különbség a régi USB-A-hoz képest: ritkán sikerült valakinek elsőre helyesen behelyezni például a pendrive-ot.
A Type-C interfész nemcsak töltésre, hanem mindkét irányú adatátvitelre is használható: például videók megtekintésére okostelefonról egy nagy képernyőn, vagy egy fájl számítógépről a telefon memóriájába történő áthelyezésére és fordítva.
A technikában jártas felhasználókat érdekelheti az USB Type-C pinout, azaz az érintkezők belső elrendezése. Ezekből 24 van, szimmetrikusan helyezkednek el egy kétoldalas platformon. Többféle érintkezőcsoport van: „föld”, tápellátás, az USB 2.0 szabvány szerinti adatátvitelhez szükséges érintkezők, a nagysebességű adatátvitelhez szükséges érintkezők, vezérlő érintkezők és az alternatív üzemmódokhoz szükséges segédérintkezők. A pin-konfigurációtól függ, hogy az aljzat támogatja-e a nagysebességű adatátvitelt (10 GB-ig) vagy csak az USB 2.0 szabványt. Három dugaszolási lehetőség van: teljes funkcionalitású, USB 2.0, csak tápellátás (nem támogatja a kétirányú adatátvitelt).
Hogyan működik a Type-C interfész?
Lássuk, mi történik, amikor a Type-C csatlakozót az eszköz aljzatához csatlakoztatod. Az interakciós folyamatot vezérlő érintkezők irányítják, amelyek:
- meghatározzák az áramforrást és az energiafogyasztót;
- meghatározzák a dugó tájolását (az átvitel irányát);
- meghatározzák, hogy melyik eszköz a gazdatest (fogadó);
- az USB Power Delivery protokollon keresztül kezdeményezik a kommunikációt;
- lehetőség szerint alternatív üzemmódban történő működés konfigurálása.
Az USB PD protokoll fokozatosan váltogatja a teljesítményprofilokat, és annyi feszültséget ad a készüléknek, amennyit az el tud fogadni. Nem túl tudományos magyarázat, de segít megérteni az interfész sajátosságait.
A Type-C előnyei
Az új csatlakozó fő előnyeit és népszerűségét műszaki jellemzői biztosítják.
- A csatlakozó magassága nem több mint 3 mm, ami lehetővé teszi, hogy ultravékony eszközökben is használható legyen.
- A szimmetrikus kialakítás megkönnyíti a kábel csatlakozóba való behelyezését, és kiküszöböli az érintkezők sérülésének kockázatát, ami az USB-A-ra volt jellemző.
- Lehetővé teszi a gyártók számára, hogy eltekintsenek a külön fejhallgató-csatlakozótól, ami fontos a vékony és könnyű okostelefonok esetében. Bár ez a tény nem minden felhasználónak tetszik, mert adaptert kell használniuk, vagy új csatlakozóval ellátott fejhallgatót kell vásárolniuk.
- Sokoldalúság: A Type-C kábel mindkét végén ugyanazok a csatlakozók vannak, függetlenül attól, hogy melyik végén van a készülék, és melyik végén az adapter vagy az elosztó.
- Gyors töltési képesség. Csak a Type-C interfész teszi lehetővé az okostelefonok és laptopok gyors töltését akár 200 W teljesítményű adaptereken keresztül. A lightning csatlakozó például legfeljebb 27 W teljesítményű adapterek használatát tette lehetővé. A nagy teljesítményű töltési technológiát USB Power deliverynek nevezik. Számos márka rendelkezik saját fejlesztéssel a szupergyors töltésre – a Honor zászlóshajó például mindössze 50 perc alatt képes 100%-ra feltölteni a készüléket.
Nyilvánvaló, hogy ezeknek az előnyöknek köszönhetően a Type-C szinte az összes létező csatlakozót felváltotta, hihetetlenül megkönnyítve az eszközök felhasználóinak életét.
A Type-C interfész legfőbb előnye azonban az adatátviteli sebesség, amely elérheti a 10 Gbit/s-ot. Ez akkor fontos, ha videót továbbítasz okostelefonodról egy külső monitorra, vagy ha fájlokat továbbítasz egy külső meghajtóra egy kábelen keresztül. A sebesség a csatlakozó által támogatott szabványtól függ, és ezt a mutatót nem lehet szemmel meghatározni.
Míg a Samsung zászlóshajó modelljei Type-C 3.1-es csatlakozóval rendelkeznek, akár 10 Gbit/s átviteli sebességgel, addig a kedvezőbb árú Xiaomi modellek a 2.0 szabványt támogatják, ami azt jelenti, hogy az átviteli sebesség nem haladja meg a 480 Mbit/s-ot.
Érdekes módon a 15-ös iPhone-nak az USB-C portja USB 2.0 sebességre korlátozódik (legfeljebb 480 Mbit/s, mint a régi Lightning port). Csak az iPhone 15 Pro portjai támogatják az USB 3.0 sebességet. Ebben a generációban búcsúzik el az Apple végleg az egyedi Lightning porttól.
Hogyan válasszunk Type-C kábelt
Kiderült, hogy még a leguniverzálisabb interfész is zavaró lehet. Vásárláskor fontos meggyőződni arról, hogy melyik szabványt támogatja. Külső monitor vagy külső merevlemez csatlakoztatásához fontos, hogy a kábel teljesen működőképes legyen. Aktív kábelként címkézhető, mindkét végén azonos dugókkal, maximális teljesítménnyel.
Az USB 2.0 kábel csak egy elavult átviteli szabványt támogat, amely nem alkalmas a külső monitorokhoz történő videoátvitelre. A Captive kábel jelölés azt jelenti, hogy csak az egyik vége van Type-C dugóval ellátva, a másik pedig egy adapterbe vagy töltőbe van beépítve. Ha rossz kábelt választasz, akkor előfordulhat, hogy a kábel csak bemenetként működik, és ahelyett, hogy a power bankról töltene, az okostelefon a maradék energiát egy másik eszköznek adja át.
A kábel vásárlásakor figyelmesen olvassuk el a műszaki leírást – legalább az aktív kábel adatátviteli sebességét fel kell tüntetni. Végső megoldásként magát a dugót is megnézheti közelebbről, lehetőleg nagyítással: ha úgy látja, hogy az érintkezők között hézagok vannak, akkor csak az USB 2.0-t támogatja.
A töltési teljesítmény egy másik fontos paraméter a kábel kiválasztásakor. Minél magasabb, annál gyorsabban töltődik fel az akkumulátor. Kényelmes, ha az okostelefon egy óra alatt 100%-ra töltődik, nem pedig 3-4 óra alatt. Ez akkor fontos, ha gyorsan kell tölteni legalább a minimális értékre. Még akkor is, ha a legerősebb adaptert választja, a készülék belső korlátai érvényesek. Ha az okostelefon csak 27 W-ot támogat, a 100 W-os töltés nem fogja elrontani, de nem is fogja felgyorsítani a folyamatot.
Az USB-C és a Thunderbolt közötti különbség
A Thunderbolt-támogatással rendelkező USB-C kábelek külön kategóriája is létezik – ezek akár 40 Gbps maximális adatátviteli sebességet is elérnek. Ezt az interfészt a technikailag legfejlettebb eszközökbe, például a Macbook Pro-ba szerelik be. Ezeknek a kábeleknek a buszai egyszerre több csatornán keresztül továbbítják az adatokat. A folyamat csak akkor következik be, ha eredeti Thunderbolt kábelt használ, és az eszköz támogatja ezt a Type-C típust.
Az interfész elsősorban azok számára érdekes, akiknek több perifériát kell csatlakoztatniuk egy tablethez vagy laptophoz, mert a szokásos Type-C csatlakozó erre nem ad lehetőséget. Ez a szabvány lehetővé teszi, hogy egyszerre több eszközt is gyorsan töltsön, mivel akár 100 W-os teljesítményt is támogat. Ahhoz, hogy kiderüljön, hogy a készülék támogatja-e a fejlett Thunderbolt interfészt vagy csak az USB Type-C-t, bele kell ásnia magát a specifikációkba.
Type-C kompatibilitás a különböző szabványokkal
A különböző eszközök csatlakoztatásával kapcsolatos minden nehézség megoldható az adapterek használatával. Vannak adapterek a videó HDMI-re történő kimenethez, átalakítók a VGA-ra és DisplayPortra történő átvitelhez. Az ilyen adapterekre gyakran van szükségük a videóval és monitorokkal dolgozó szakembereknek, a hétköznapi felhasználók számára pedig elengedhetetlen egy adapter a hagyományos USB-A-ról Type-C-re. Ez lehetővé teszi, hogy telefont szinte bármihez csatlakoztassuk.
A Type-C hátrányai
Nincsenek ideális dolgok a világon, és ez alól az USB-C csatlakozó sem kivétel. Vannak olyan jellemzői, amelyek nem tekinthetők komoly hibának, de némi kényelmetlenséget okoznak.
Íme a kritikus felhasználók érvei:
- Törékeny kialakítás. Erről beszélnek leggyakrabban az iPhone tulajdonosok. Valójában az öntött Lightning-hoz képest egy ez törékenyebbnek tűnik, mivel az érintkezők megsérülhetnek. Amég a Lightning-ot elég letörölni ha piszkos, addig a Type-C csatlakozót nehezebb tisztítani. Nem használhatunk fogpiszkálót és tűt sem, csak sűrített levegőt.
- Veszélyes az okostelefonra nézve. Ez a nem eredeti tartozékokra vonatkozik, amelyek túl nagy feszültséget szolgáltatnak, és szó szerint felgyújthatják a telefont.
- Adapterek. Sok eszköz csatlakoztatásához továbbra is különféle adapterekre van szükség, ezek használatakor a gyors USB 3.1 interfész nem mindig támogatott, ami azt jelenti, hogy a deklarált adatátviteli sebesség nem biztosított.
- Ezeket az érveket hangoztatják a technológia ellenzői. Valójában azt látjuk, hogy az új Macbookok is leginkább csak USB-C porttal vannak felszerelve, és nincs vagy alig van benne más interfész. És ha az Apple megadta magát, és Lightning helyett Type-C-vel szerelte fel a legújabb iPhone-t, akkor ez a technológia a jövő.
Az USB-C vagy Type-C jelenleg a legnépszerűbb interfész az eszközök egymáshoz való csatlakoztatására. A kábel nagy előnye a kétirányú működés, mind az adatátvitel, mind az adat- vagy energiafogadás a hálózatról. Az előnyök közé tartozik a kényelem – a csatlakozó mindkét oldalról behelyezhető anélkül, hogy félni kellene az érintkezők sérülésétől, valamint az adatátviteli sebesség, amely elérheti a 10 Gb/másodperces vagy annál nagyobb sebességet.
A kábelnek többféle változata létezik, bár ugyanúgy néznek ki – ahhoz, hogy legmegfelelőbbet válasszuk, tájékozódjunk az adatátviteli sebességről, a támogatott szabványokról (USB 2.0, USB 3 stb.), valamint a maximális teljesítményről.
Jobb, ha a készülékhez mellékelt eredeti kábeleket és adaptereket használjuk, vagy vásárlás előtt alaposan áttanulmányozzuk a specifikációt. A Type-C a jelenünk és a közeljövő, ezért jobb, ha tudjuk, hogyan is működik.
A BestFleetGSM shopjaiban magas minőségű Type-C kábeleket is találsz, ha pedig valami miatt nem jól tölt a telefonod vagy nem működik az átvitel, szervizes kollégáink ebben is a rendelkezésedre állnak, gyorsan és költséghatékonyan!