Mobiltelefon szerviz és szaküzlet | Címünk: 2360 Gyál, Kőrösi út 90. | Mobil Shop: 1149 Budapest, Fogarasi TESCO, Pillangó u. 15.
A giroszkóp egy olyan eszköz, amely méri bármely tárgy sebességét és dőlését, amelybe be van építve. Ez lehet egy okostelefon, egy repülőgép vagy bármilyen más eszköz.
Hogyan működik a giroszkóp
Ahhoz, hogy megértsük a modern giroszkópok felépítését, nézzük meg elődjeit – a gyermek forgó tetejét és a kardánfelfüggesztést. A forgó teteje sokáig függőlegesen áll, éles csúcsán pörögve. Még ha meg is nyomod, semmi sem változik – a forgás megmarad. Ez a szögimpulzus megőrzésének elvének köszönhetően lehetséges. Ez így hangzik: minden forgó test arra törekszik, hogy megőrizze a térben való tájolását, azaz függőleges maradjon. De a csúcs nem tud örökké forogni. Amikor lelassul, a tengelye a gravitáció hatására megdől és leesik, azaz eldől a játék.
A csúcs a legegyszerűbb giroszkóp, amely forgás közben képes stabilan fenntartani függőleges helyzetét, és reagál saját tengelye szögének változásaira. Fejlődésének eredménye volt az első „igazi” giroszkóp, amelyet a 16. században Gerolamo Cardano olasz matematikus és fizikus talált fel.
A modern giroszkóp eszköz, azaz a gimbal egy forgó rotorból áll, amely egy vízszintes tengely körül forgatható belső keretbe van rögzítve. Ez viszont egy külső kerethez van rögzítve, amely a giroszkóp testéhez illeszkedik, és egy függőleges tengely mentén forog. Ugyanakkor, függetlenül attól, hogy a testet hogyan forgatják, a forgó rotor tengelye függőleges helyzetben marad. A közte és a keretek közötti szög megváltoztatásával meg lehet becsülni az egész eszköz szögét.
A kardánfelfüggesztés az iparban és a közlekedésben használt giroszkópok alapja. Például a repülőgépekben, hogy repülés közben meghatározzák a Föld felszínéhez viszonyított dőlésszögüket.
Hol használják a giroszkópokat?
A giroszkópokat szinte minden modern technológiába beépítik – az „intelligens” porszívótól és okostelefontól kezdve az ipari robotokon át a repülőgépekig. Az érzékelők meghatározzák a térben elfoglalt helyzetüket, automatizálják a vezérlést és más műveleteket.
Okostelefonok, táblagépek és egyéb kütyük – a giroszkópokat a képernyő tájolásának szabályozására, a tartalom görgetésére, a navigáció pontosságának javítására és egyéb feladatokra használják. Később részletesebben is beszélünk róluk.
Repülőgépek, helikopterek és drónok – a giroszkópok nyomon követik a repülőgépek dőlésszögét és javítják a navigációs pontosságot repülés közben. Ez hasznos rossz látási viszonyok között vagy robotpilóta használata esetén.
Robotika – az ipari robotokban, például a targoncákban giroszkópokat szerelnek az eszköz mozgó részeire. Ennek köszönhetően a kezelő kiértékeli azok helyét a térben, növelve a manipulációk pontosságát.
Bányászat, olaj- és gázipar – itt nem lehet giroszkóp nélkül precíziós műveleteket végezni. Az érzékelő a gyorsulásmérővel együtt szabályozza a fúró irányát és szögét. Ettől függ a fúrás pontossága és sebessége.
Hogyan működik a giroszkóp egy okostelefonban?
A telefonban lévő giroszkóp a kardánhoz hasonló elvek alapján működik. De a két kerettel és rotorral rendelkező eszköz helyett egy néhány milliméteres mikroelektromechanikus rendszert ( MEMS ) használ.
Egy ilyen rendszer fő részei a mozgó és rögzített elemek, amelyekre az elektródákat helyezik. Ezek csak egymáshoz képest ellentétes irányban mozoghatnak. Amikor elforgatjuk a készüléket, a mozgásra merőlegesen irányított Coriolis erő hatni kezd ezekre az elemekre, és a köztük lévő távolság nő vagy csökken. Ez megváltoztatja a kondenzátor kapacitását és a feszültségszintet, elektromos jelet hozva létre. A mikroelektromechanikus rendszer felismeri és értelmezi azt, meghatározva az okostelefon térbeli helyzetét, pontosabban a dőlésfokát.
Az első giroszkóppal ellátott okostelefon az Apple által 2010-ben kiadott iPhone 4 volt. A giroszkóp mellett a modell gyorsulásmérővel és magnetométerrel volt felszerelve. Ezek az érzékelők biztosították a készülék mozgásának és térbeli tájolásának pontos követését. Mostanra a giroszkóp minden modern okostelefon és egyéb kütyü szerves részévé vált, például a táblagépek vagy az intelligens órák is rendelkeznek vele.
Miért van giroszkóp egy telefonban?
A képernyő automatikus tájolásváltása. Ez kényelmes a tartalom megtekintésekor. Kapcsolj be egy videót, fordítsd el a telefont vízszintesen, és máris a teljes képernyőt elfoglalja. A kijelző tájolását manuálisan is megváltoztathatod, de a giroszkóp ezt a műveletet automatizálja.
A navigáció pontosságának növelése a mobil térképeken. A 2GIS, a Yandex Maps és más alkalmazások például a tekintetünk irányát mutatják a térképen, amikor a telefonnal a kezünkben fordulunk. Ez a giroszkóp és a gyorsulásmérő közös munkájának köszönhetően lehetséges.
Vezérlések a virtuális valóság alkalmazásokban és a mobiljátékokban. A giroszkóp követi az okostelefon forgását és dőlését, hogy automatizálja a műveleteket. Például egy versenyszimulátorban a játékos a képernyő vagy a gombok megnyomása helyett egyszerűen a kezében tartott kütyü megdöntésével tudja elfordítani az autót.
Rázd meg a készüléket az alkalmazások és műveletek gyors elindításához. Új funkciókat ad az okostelefonhoz, például a könyvek lapozásának automatizálása, a zene váltása és még sok más.
Bizonyos helyzetek, azaz pozíciók a giroszkópot zavarhatják. Ha fekve használod az okostelefont, a képernyő magától elfordulhat. Ebben az esetben nyisd meg a beállításokat, és ki kell kapcsolnod az automatikus elforgatást.
Tehát a giroszkóp egy olyan érzékelő, amely meghatározza, hogy egy tárgy a térben mennyire és milyen irányba dől el. Például egy telefon vagy egy repülőgép. A modern okostelefonok mindig rendelkeznek giroszkóppal. A belőle származó információkat mobilalkalmazásokban használják fel: virtuális valósággal rendelkező játékok és programok, várostérképek, lépésszámlálók és mások.
A telefonban lévő giroszkóp működését a Gyroscope Test vagy a Sensor Box alkalmazások segítségével ellenőrizheted Android esetén, illetve a Sensors Toolbox vagy az AIDA64 alkalmazással iOS esetén.
Ha pedig gondod akadt a mobiltelefonod giroszkópjával, nézd meg a BestFleet GSM szerviz szolgáltatásait!