BestFleetGSM blog, Corning Gorilla Glass, gorilla üveg

A kijelzők evolúciója és a Corning Gorilla Glass: hogyan védi meg a technológia a készülékedet?

Az okostelefonok formatervezése az elmúlt években hatalmas fejlődésen ment keresztül: vékonyabbak, könnyebbek és nagyobb kijelzővel rendelkeznek, mint valaha. Ma már nem ritka a 6 hüvelyk feletti képátlójú kijelző, amely ugyan vonzó vizuális élményt nyújt, ugyanakkor sérülékenyebb is a fizikai behatásokkal szemben.

A gyártók éppen ezért komoly figyelmet fordítanak a kijelzők védelmére, különösen a közép- és felsőkategóriás készülékek esetében. Egy modern kijelző – például egy Super AMOLED panel 120 Hz-es képfrissítéssel vagy a Super Retina XDR – cseréje jelentős költségeket vonhat maga után, így nem meglepő, hogy az iparág a kijelzők fizikai védelmére is külön technológiát fejlesztett ki.

Gorilla Glass: a kijelzők láthatatlan pajzsa

A legismertebb és legelterjedtebb kijelzővédelmi technológia a Gorilla Glass, amelyet az amerikai Corning Inc. fejlesztett ki. Ez egy különleges, lúgalapú alumínium-szilikát üveg, amely szilikon-dioxid, nátrium, alumínium és magnézium ötvözetéből áll – a pontos összetétel természetesen üzleti titok. Az anyagot úgy tervezték, hogy ellenálljon a karcoknak, ütődéseknek és repedéseknek, miközben vékony és könnyű maradjon.

A Mohs-féle keménységi skálán a Gorilla Glass értéke 7, ami a kvarcéval megegyező keménységet jelent. Ez már elegendő ahhoz, hogy ellenálljon a zsebben lévő kulcsok vagy érmék által okozott karcolásoknak, illetve az enyhébb eséseknek.

A Gorilla Glass fejlődése generációról generációra

  • 1. generáció (2007) – Az iPhone első verziójával került be a köztudatba, 1,5 mm vastag volt, ujjlenyomat-taszító bevonattal.
  • 2. generáció (2012) – 20%-kal vékonyabb lett, akár 50 kg-os terhelést is kibírt.
  • 3. generáció (2013) – Megjelent az NDR technológia, ami a mélyebb karcokkal szembeni ellenállást növelte.
  • 4. generáció (2014) – A leejtés okozta károk elleni védelemre fókuszált, kétszer jobb ellenállással.
  • 5. generáció (2016) – Kézmagasságból történő eséseknél 80%-os épségben maradási arányt ért el.
  • 6. generáció (2018) – Akár 15 esést is kibírt 1 méteres magasságból.
  • Gorilla Glass Victus (2020) – Már 2 méterről történő leejtéseket is túlél, erősebb alumínium-szilikát összetétellel.
  • Gorilla Glass Victus 2 (2022) – Betonhoz hasonló durva felületeken is képes túlélni az 1 méteres esést, simább felületen akár 2 méteres esés sem jelent problémát.

A kijelzővédelem jövője: kombinált megoldások

Bár a Gorilla Glass technológia rendkívül fejlett, nem helyettesíti a külső kijelzővédelmet. A véletlen balesetek és extrém körülmények ellen érdemes további védelmet alkalmazni – például hydrogel kijelzővédő fóliát, amely rugalmasabb, önjavító tulajdonságokkal rendelkezik, és extra réteget képez a kijelző és a külvilág között.

Az okostelefon ma már nem csupán kommunikációs eszköz, hanem munkaállomás, kamera, szórakoztató központ – így megóvása éppen olyan fontos, mint maga a technológia, amit képvisel.

Hasznosnak találod? Oszd meg másokkal is!